Мислим си, че почистването на хладилника отнема часове. Днес ще ви дадем един ясен и бърз план и ще ви покажем, че това е възможно за 20 минути.
Да се организираме, за да почистим кухненските уреди, понякога ни отнема месеци, особено ако честичко и несъзнателно се отдаваме на мързела. А мръсотията и микробите в тях и върху тях е добре да отстраняваме периодично и то преди да сме допуснали те да станат толкова наслоени, че да бъде невъзможно да бъдат премахнати.
А всъщност какво толкова ни плаши, за да почистим хладилника, например?
Времето, изненадите (приятни и неприятни), които ще открием из неговите „дълбини“, липсата на ориентация откъде да започнем най-напред?
Ако спазвате стриктно и пъргаво стъпките, които ще ви представим, то за нула време ще приведете хладилника си във вид, в какъвто сте го виждали, когато е бил съвсем нов. Започнете с изключването на уреда от електрическия контакт.
Минута 1-3: Извадете хранителните продукти и прегледайте срока на годност. Кое ще запазите и кое ще изхвърлите?
Минута 3-8: Извадете чекмеджетата и рафтовете и ги поставете в мивката.
Почистете ги с домакинска гъба, топла вода и течен препарат за съдове. Оставете ги върху суха хавлия, за да изсъхнат по-бързо.
Минута 9-13: С чиста кърпа избършете вътрешните стени на уреда и отделенията, които не могат да се разглобяват.
За по-трудните за обработване места използвайте стара четка за зъби, напръскана или потопена в почистващ препарат.
Минута 14-18: Върнете извадените чекмеджетата и рафтове по места.
Включете хладилника отново. Поставете храната обратно.
Минута 19-20: Почистете с мокър парцал или влажна кърпа вратата и външната част на уреда.
Ако по повърхността има по-агресивни петна, използвайте и препарат допълнително.
Е, виждате ли? Съвсем не е трудно. Изглежда като един дълъг и тромав процес, а на практика 20 минути са ви напълно достатъчни, за да го направите ефективно.
Какви препаратите за почистване да използваме?
Може да ползваме специален спрей за почистване на хладилници. Оцетът също е отлично почистващо средство. Киселината разгражда мазнините и мръсотията и когато се смеси с гореща вода в бутилка от спрей, тя се превръща в безопасно средство за почистване. Ще ни е нужна някаква почистваща гъба или кърпа, най-добре от микрофибър. И разбира се, топла вода.
Почиствайте последователно рафтовете
Сигурно е най-лесно да извадим всички продукти от хладилника наведнъж, но опасността нетрайните да се развалят е голяма, а колко от нас имат резервен хладилник или достатъчно голяма хладилна чанта. Затова най-лесно е да работим рафт по рафт.
Последователно изваждаме рафтове, тавички, чекмеджета, поставки за бутилки и ги почистваме от двете страни с избрания препарат. След това подсушаваме с кърпа от микрофибър. Когато не работим активно, затваряме вратата.
Обърнете специално внимание на вратата и чекмеджета на хладилника
Чекмеджетата обикновено се замърсяват много. Най-добре е да ги измием в мивката със сапун и вода. Ако не се побират в нея, напръскваме с избрания препарат, почистваме, избърсваме и подсушаваме. Докато чекмеджетата са извадени, почистваме стените и дъното на хладилника. Същото правим с поставките от вратата и самата врата.
Да не забравяме продуктите
Какъв е смисълът от почистване на хладилника, ако просто ще върнем обратно лепкави буркани със сладко и мръсни бутилки? Дори и да не изглеждат мръсни, добре е да ги минем веднъж с влажна кърпа от микрофибър.
Външно почистване на хладилника
След като продуктите вече са в хладилника, използваме чиста кърпа от микрофибър и спрей с оцет, за да избършем външната страна на вратите, включително уплътненията.
Ако си изградите навик да правите това занимание веднъж месечно, ще се убедите колко много ще спестите – от колебания какво да пазарувате, защото ще сте наясно със
- съдържанието на хладилника;
- от разходи за храни, които после ще изхвърлите;
- и от енергия да почиствате уреда, когато вече той е прекалено замърсен.