Как да се справим с мухъла в нашия дом?
Какво представлява мухъла? Мухълът е вид микроскопични гъбички. Малки частици мухъл винаги присъстват във въздуха под формата на микроскопични клетки известни като спори. Спорите на мухъла могат да покълнат и растат във влага или влажна среда.
Дом, който е бил наводнен може да осигури идеални условия за растежа и разпространението на мухъл. Чист Дом Ви дава своите професионални съвети от здравословното почистване !
Защо мухълът е толкова опасен?
Мухълът в къщи може да предизвика алергии или подобни на алергия симптоми, засягащи горната дихателната система, причиняващи трудности с дишането през носа и синусите, кашлица, болки в гърлото и кожни раздразнения.
Тези симптоми може да до белодробни и респираторни инфекции.
Най-уязвимите групи са децата и възрастни хора, хора с дихателни проблеми (например астма), както и хора със слаба имунна система.
В допълнение, мухъла нанася щети върху строителни материали, стоки и мебели.
Поради тези причини, форми на мухъл не трябва да се оставят да растат и да се размножават в къщи!
Как да откриеме мухъла:
- Потърсете видима плесен.
- Търсете места, които нямат забележителна миризма на мухъл.
- Търсете признаци на излишна влага или развалена вода.
- Търсене отзад и отдолу материали (килими, винилови настилки), мебели или съхранени предмети.
Как да премахнете мухъла:
- Отстранете порестите материали и предмети, замърсени с мухъл като гипскартон, изолационни материали, талашит, килими, изделия от хартия и др. Мухълът расте също в тези материали, от които е почти невъзможно да го премахнете.
- Почистете непорестите или полу-порести елементи: първо отстранете видимата част на плесените и други замърсявания от търкане на предмети или стени с гъба или кърпа. След това нанесете хлорен разтвор (120ml белина на 1 литър вода). Не изплаквайте след това, а оставете разтвора да изсъхне на повърхността
- Може да използвате и специални решения за отстраняване на мухъл, които могат да бъдат намерени в магазините за строителни материали.
Внимание:
- Избягвайте директен контакт с мухъл и хлорен разтвор. Поставяйте гумени ръкавици;
- Не смесвайте белина с почистващи разтвори, съдържащи амоняк;
- Стаите, в които работите с белина трябва да се проветряват добре.
Почистване на мухъл
През зимата и есента мухъла е чест проблем. Дъждът и снегът допринасят за влага, а влагата е предпоставка за образуването на мухъла. Гледката не е приятна, но проблемът крие и риск за здравето.
Хората с респираторни проблеми усещат изостряне на симптомите. Затова както и за постигане на честота, така и като грижа за здравето почистването на образувания мухъл е задължително.
Ако имате добри климатици Климатиците филтрират въздуха, който прониква в помещението. Така те препятстват и проникването на спори, които могат да се развият в мухълни образувания.
Проверете за мухъл най-първо в банята
Най-влажното помещение създава най-добри предпоставки за мухлясване. Ако нямате възможност или време да проветрявате редовно и да почиствате банята, мухълът няма да закъснее да се появи.
Причини за мухъл в банята
- Ако хидроизолацията на покрива не е с добро качество
- Ако живеете в къща или сте на последен етаж в блок, а хидроизолацията на покрива не е добра, това също е предпоставка за мухлясване. Добре е от време на време да оглеждате таваните, за да видите дали не са се появили влажни петна, които скоро може да се покрият с мухъл.
Какво е важно да знаем за почистване на петната с мухъл
- Първото, което трябва да направите, е разбира се да отстраните мухъла. Но за да не се разпространят спорите и в другите стаи, когато почиствате дадена стая, отворете широко прозорците.
- Ако сте алергични или имате респираторно заболяване, например астма, е задължително да си сложите маска, предпазни очила и ръкавици. Така няма да има риск от алергичен или друг пристъп.
- Само избърсване на мухлясалите сектори не е достатъчно. За пълно почистване трябва да си осигурите бял оцет. Изсипете малко количество във флакон с пулверизатор, например в празна опаковка от течен сапун. Напръскайте мухлясалите петна и оставете оцета да действа до 2 часа. След това избършете секторите с влажна кърпа. Не се притеснявайте, че дълго ще мирише на оцет. Миризмата ще престане да се усеща след няколко часа.
След почистването на мухала
- След почистването, ако имате порести материали в помещението, непременно трябва да ги изхвърлите. Те са много добра среда за проникване и задържане на спорите на мухъла.
- Продължете с цялостно почистване на помещението. За препоръчване е да се обърнете към фирма за почистване на домове в София или друг град. Специалистите от Чист Дом имат опит в почистването на помещения за пълно отстраняване на всякакви следи от мухъл. Освен това ви предлагаме и еко почистване, което е препоръчително, ако имате хора с алергии у дома.
Важно е да не допускате ново образуване на влага.
Проветрявайте редовно банята, попивайте влагата от пода с кърпа или моп. Ако оставяте хавлиите в преддверието след къпане и обличане, вече ги изнасяйте на балкона.
Ако мухълът се е образувал поради лоша изолация на покрива, тази изолация трябва да се смени. Иначе таваните ще продължават да се навлажняват и да създават условия за мухлясване.
Ако не сте сигурни, че ще се справите с отстраняването на мухъла
Ако смятате, че няма да можете да изпълните всички стъпки, описани по-горе, поради липса на време и материали, обърнете се към Чис Дом за еднократно почистване на дома Ви, а за поддържане изберете абонаментно почистване на домове.